poniedziałek, 9 września, 2024
More
    Strona głównaZdrowie i urodaNalewka na piołunie - zalety i zastosowanie

    Nalewka na piołunie – zalety i zastosowanie

    -

    Nalewka na piołunie to nie tylko smakowity i aromatyczny napój alkoholowy, ale także roślina, która posiada liczne właściwości lecznicze. Tradycyjna nalewka na piołunie wykorzystuje wiedzę ludową, która ceniła tę roślinę za jej moc odstraszania owadów oraz działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W tym artykule przyjrzyjmy się korzyściom wynikającym z używania nalewki na piołunie oraz jej zastosowaniom.

    Właściwości zdrowotne piołunu

    Piołun to roślina z rodziny astrowatych, bogata w związki czynne o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwpasożytniczym i antyoksydacyjnym. Zawiera m.in. żywice, flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, kwas absyntowy czy goryczki. Dzięki temu piołun wspomaga trawienie, poprawia apetyt oraz łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto może być stosowany jako środek przeciwbólowy oraz uspokajający.

    Zastosowanie w medycynie naturalnej

    Nalewka na piołunie znana jest przede wszystkim ze swoich walorów smakowych i przyprawowych, jednak warto również wspomnieć o jej zastosowaniach w medycynie naturalnej. Piołun działa na organizm człowieka tonizująco i wzmacniająco, co sprawia, że może być stosowany przy chorobach układu oddechowego czy przy osłabieniu organizmu. Warto także podkreślić jego działanie przeciwpasożytnicze, zwłaszcza przeciwko robakom jelitowym oraz glistom. Nalewka na piołunie może być również pomocna w leczeniu reumatyzmu czy bólów stawów, a także łagodzić skurcze mięśniowe.

    Przepisy i sposoby użycia

    Nalewka na piołunie może być stosowana zarówno jako lek naturalny, jak i smakowy dodatek do potraw. Aby ją przygotować, potrzebne będą suszone liście piołunu oraz spirytus. Liście należy zalać alkoholem w odpowiedniej proporcji (około 50 g liści na pół litra spirytusu) i odstawić na kilka tygodni w ciemne miejsce. Po tym czasie nalewkę przecedzić i przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce. Dawkowanie nalewki zależy od celu jej stosowania – jako lek można przyjmować po kilka kropli dziennie wraz z innymi napojami, natomiast jako dodatek do potraw warto dodać kilka łyżek do sosów czy innych dań, aby dodać im wyrazistego, gorzkawego smaku.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Może Cię zainteresować